Wiola Miszczuk

PRZEKONANIA – WSPIERAJĄCE CZY BLOKUJĄCE?

wolność
Getting your Trinity Audio player ready...

Przekonania wpływają na nasze życie i działania, ponieważ oddziałują na nasze myśli i emocje, a te z kolei wpływają na nasze zachowanie. Często ludzie nie są świadomi swoich przekonań i ich wpływu na ich życie, co może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Warto zatem uważnie przyjrzeć się swoim kluczowym przekonaniom i zastanowić się, jak wpływają one na nasze decyzje i życie.

“Dziewięćdziesiąt pięć procent przekonań, jakie zmagazynowaliśmy w naszym umyśle, to nic innego jak tylko kłamstwa. My zaś cierpimy dlatego że w nie wierzymy.” D.M. Ruiz.

http://Zdjęcie dodane przez Ethem Kartal: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-okno-patrzec-na-pionowy-strzal-14318419/

Ale… zacznijmy od początku

Czym są przekonania

To nasze myśli, wyobrażenia, wiara, sądy jakie mamy o sobie świecie, innych ludziach, rzeczach, ideach.

Są to zwykle kluczowe przekonania, które uważamy za prawdziwe i ważne.

To inaczej mówiąc rzeczywistość w którą wierzymy. Niektóre z tych przekonań powstały na skutek naszych osobistych doświadczeń. Inne odziedziczyliśmy od ważnych dla nas osób jak rodzice, rodzeństwo, nauczyciele czy też mąż czy żona. Często to przekonania są nieświadome a każdy z nas ma swój indywidualny zestaw przekonań. Przekonania kluczowe odnoszą się do naszych automatycznych myśli, na dany temat.

Jak kształtują się nasze przekonania

Nasze przekonania kształtują się na podstawie naszych doświadczeń, wychowania, kultury, religii, tradycji i innych wpływów. Są one formowane przez wiele czynników, takich jak:

 1. Doświadczenia: Nasze doświadczenia z ludźmi, sytuacjami i wydarzeniami w naszym życiu niewątpliwie wpływają na nasz system przekonań. Pozytywne doświadczenia mogą prowadzić do pozytywnych przekonań, a negatywne do negatywnych przekonań.
 2. Wychowanie: Nasze przekonania są często formowane w okresie dzieciństwa przez naszych rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wychowanie z pewnością wpływa na to, jakie wartości i normy akceptujemy i jakie przekonania mamy na temat siebie, innych ludzi i świata.
 3. Kultura: Kultura, do której należymy, również wpływa na nasze przekonania. Normy i wartości kulturowe mogą kształtować nasze przekonania na temat różnych kwestii, takich jak relacje międzyludzkie, kwestie etyczne, czy władza i hierarchia.
 4. Religia: Nasze przekonania religijne również wpływają na nasze ogólne przekonania i postawy. Religia może kształtować nasz system przekonań na temat moralności, celu życia i innych kwestii.
 5. Media: Media, takie jak telewizja, internet czy prasa, również przekonania tworzą, poprzez przekazywanie informacji i przekazów, które wpływają na nasze poglądy i postawy.

Warto zauważyć, że nasze przekonania z których czasem nie zdajemy sobie sprawy są często subiektywne i mogą być podatne na zmiany w wyniku nowych doświadczeń i nabywania wiedzy. Dlatego warto regularnie przeglądać swoje przekonania, by upewnić się, że są one zgodne z naszymi wartościami i celami.

Pozytywne przekonania

Pozytywne przekonania to takie, które bez wątpienia jeszcze bardziej pomagają nam rozwijać się, czuć się dobrze, osiągać cele i podejmować pozytywne działania. Niektóre przykłady pozytywnych przekonań to:

 1. „Mogę osiągnąć to, czego pragnę, jeśli będę się starał.”
 2. „Mam wartość i jestem kochany.”
 3. „Mogę się uczyć i rozwijać przez całe życie.”
 4. „Moje błędy są okazją do nauki i rozwoju.”
 5. „Ludzie są zasadniczo dobrzy i chcą mi pomóc.”
 6. „Moje dobre intencje przyciągają dobre rzeczy w moim życiu.”
 7. „Mam kontrolę nad swoim życiem i dlatego mogę wpłynąć na jego przebieg.”
 8. „Wszyscy jesteśmy unikalni i wartościowi na swój sposób.”
 9. „Sukces jest możliwy, jeśli będę działał z determinacją i wytrwałością.”
 10. „Życie jest pełne możliwości i w związku z tym dobra mogą przyjść z każdej sytuacji.”

Te pozytywne przekonania mogą pomóc nam wzmocnić nasze poczucie własnej wartości, odwagę, motywację i optymizm. Pomagają nam skupić się na pozytywnych aspektach życia, a nie na negatywnych, co przyczynia się do większego zadowolenia z życia.

Negatywne przekonania

Negatywne przekonania to takie, które są niewątpliwie szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Mogą prowadzić do poczucia niskiej wartości, braku pewności siebie, lęku, stresu i depresji. Oto przykłady negatywnych kluczowych przekonań :

 1. „Nie jestem wystarczająco dobry/a.”
 2. „Nie zasługuję na szczęście.”
 3. „Nie jestem inteligentny/a lub zdolny/a.”
 4. „Nie mam kontroli nad swoim życiem.”
 5. „Ludzie zawsze mnie zawodzą.”
 6. „Nie jestem godny/a miłości.”
 7. „Nie mam szans na sukces.”
 8. „Życie jest niesprawiedliwe.”
 9. „Nie mogę zaufać innym ludziom.”
 10. „Nie mogę zmienić swojego życia.”
 11. mogą to być też przekonania związane ze światem czy Bogiem. Coś w stylu: Bóg jest surowym sędzią i tylko czeka na moje potknięcie. Moje życie na pewno go nie interesuje. Pieniądze są złe, ludzie są źli, jestem za stara/y i wiele wiele innych…

Te negatywne przekonania mogą prowadzić do negatywnych myśli, które wpływają na nasze emocje i zachowania, a w końcu na całe nasze życie. Mogą prowadzić do poczucia beznadziei i braku perspektyw, a także uniemożliwiać osiąganie celów i realizowanie marzeń. Mam nadzieję że negatywna samoocena Cię nie dotyka. Jeśli jednak tak, to warto zidentyfikować i zmienić kluczowe negatywne przekonania na pozytywne. Dzięki czemu poprawisz zdrowie psychiczne i emocjonalne oraz osiągniesz większe szczęście i satysfakcję w życiu.

W poniższym pliku jest dużo więcej przykładów ograniczających przekonań.

Jak odkryć swoje przekonania

Zidentyfikowanie kluczowych przekonań jest procesem, który wymaga pewnej samoanalizy i refleksji. Oto kilka sposobów, które mogą Ci pomóc odkryć swoje przekonania:

 1. Zadawaj sobie pytania: Zacznij od zadawania sobie pytań na temat swojego życia, przekonań i wartości. Możesz na przykład zastanowić się: „Co jest dla mnie w życiu najważniejsze?”. „Jakie są moje mocne i słabe strony?”, „Jakie wartości są dla mnie najważniejsze?”.
 2. Analizuj swoje myśli i emocje: Skup się na swoich myślach i emocjach, które pojawiają się w różnych sytuacjach. Spróbuj zrozumieć, co wywołuje te myśli i emocje, jak wpływają na Twoje zachowanie i jakie są ich źródła.
 3. Zwróć uwagę na język, którym mówisz do siebie: Zwróć uwagę na sposób, w jaki mówisz do siebie i jakich słów używasz, gdy myślisz o sobie. Czy używasz słów negatywnych i krytycznych? Czy mówisz o sobie w pozytywny i budujący sposób?
 4. Rozmawiaj z innymi ludźmi: Zapytaj swoich bliskich i przyjaciół, jakie przekonania widzą u Ciebie i jakie cechy Cię definiują. Zwróć uwagę na to, co mówią, a następnie zastanów się, czy zgadzasz się z tymi opisami.
 5. Prowadź dziennik: Rozpocznij prowadzenie dziennika, w którym będziesz zapisywał swoje myśli, emocje i doświadczenia. Przeczytaj swoje wcześniejsze wpisy i zastanów się, jakie przekonania wyłaniają się z Twoich zapisów.
 6. Zapytaj siebie „dlaczego”: Kiedy odkryjesz swoje przekonania, spróbuj zadać sobie pytanie „dlaczego” i zrozumieć, co spowodowało, że masz te przekonania. Zastanów się, czy są one rzeczywiście prawdziwe i jakie mają dla Ciebie konsekwencje.

Pamiętaj, że odkrywanie przekonań to proces, który wymaga trochę czasu i wysiłku. Jednak im lepiej poznasz swoje przekonania, tym łatwiej będzie Ci zmieniać te, które Cię ograniczają i rozwijać te, które Cię wspierają.

Jak zmienić myślenie

Samodzielna zmiana negatywnych przekonań może być trudnym procesem, ale jest to możliwe. Oto kilka sposobów, które mogą Ci tym pomóc:

 1. Zidentyfikuj swoje negatywne przekonania: Zanim będziesz mógł je zmienić, musisz zrozumieć, jakie negatywne przekonania masz i jak wpływają one na Twoje życie. Spróbuj je zanotować na kartce papieru i zastanów się, jakie myśli i emocje są z nimi związane.
 2. Zmodyfikuj swoje myśli: Kiedy zidentyfikujesz swoje negatywne przekonania, spróbuj zmienić swoje myśli, aby były bardziej pozytywne i konstruktywne. Spróbuj zastąpić negatywne myśli bardziej realistycznymi i pozytywnymi myślami, które będą pomagać Ci budować poczucie własnej wartości i pewności siebie.
 3. Wyzwól pozytywne emocje: Zmiana negatywnych przekonań często wymaga zastosowania technik, które pomogą Ci w wyzwoleniu pozytywnych emocji. Możesz spróbować medytacji, jogi, ćwiczeń oddechowych lub innych technik relaksacyjnych. Pomogą Ci one w odbudowaniu Twojej siły wewnętrznej i wzmocnieniu pozytywnych emocji.
 4. Przeprogramuj swoje przekonania: Możesz przeprogramować swoje negatywne przekonania poprzez wystawianie się na nowe doświadczenia. Naukę nowych umiejętności, czytanie pozytywnych książek i artykułów, rozmowę z pozytywnymi i inspirującymi ludźmi, i inne sposoby. Poznawanie nowych informacji i punktów widzenia może pomóc Ci w ulepszaniu swojego sposobu myślenia.
 5. Utrzymuj swoje pozytywne przekonania: Jednym z najważniejszych elementów zmiany negatywnych przekonań jest utrzymywanie swoich pozytywnych przekonań na bieżąco. Możesz to robić poprzez regularne przeglądanie swoich pozytywnych myśli. Regularne ćwiczenie technik relaksacyjnych i kontynuowanie procesu uczenia się i rozwijania się. Twoje nowe przekonanie potrzebuje Twojej wiary w nie 🙂

Podałam Ci wiele przykładów kluczowych przekonań które mniej lub bardziej świadomie kierują Twoim życiem.

A teraz…

Zmiana przekonań kluczowych

czyli

Szybki sposób jak samodzielnie rozpoznać i zmienić negatywne przekonania kluczowe

Przekonanie, jest to najczęściej jakaś automatyczna i powtarzająca się myśl. Pojawia się szczególnie w sytuacjach kiedy chcesz zrobić coś inaczej niż dotychczas. Chcesz odważyć się zrobić coś nowego i nie dajesz rady bo np. słyszysz w swojej głowie głos Twojej mamy lub innej znaczącej osoby : Nie dasz rady. Po co Ci to. To głupie. Nie jesteś wystarczająco dobra/y…

 • często jest także związany z tym jakiś wstyd- nie zabiorę publicznie głosu bo może się ośmieszę. Lub -co inni o mnie pomyślą? Albo: moje zdanie jest nieważne…

Teraz chwila dla Ciebie- weź kartkę, długopis i zlokalizuj oraz wypisz wszystkie swoje blokujące przekonania. Najlepiej zapisz je dokładnie tak, jak je słyszysz w głowie. Teraz chwilę się zastanów i wybierz jednokluczowe przekonanie. Takie które myślisz że blokuje Cię najbardziej lub najczęściej, albo po prostu te którego zmiana da Ci największy przełom/ zmianę. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jest z całą pewnością prawdziwe? Chcesz mu nadal wierzyć ? Dawać kontrolę nad swoim życiem ? 

Jeśli nie, to najprostsza metoda, która pomaga zmienić przekonanie, to sposób, który wydaje się idealnie prosty – zaczynasz wierzyć w coś innego. Dlatego, najłatwiej stworzyć sobie kompletnie przeciwstawne przekonanie i zacząć w nie wierzyć :).

Na przykład: Jeśli myślisz o sobie: Nie jestem wystarczająco dobry/a, to nowe przekonanie może brzmieć: Jestem wartościowy/a , lub po prostu jestem wystarczająco dobry/a. Najlepiej, w tym momencie, na potwierdzenie przypomnieć sobie jakąś sytuację (nawet jakąś najprostszą, pomogłeś/aś komuś) która wydarzyła się niedawno aby potwierdzić że to rzeczywiście prawda!

Zapisz je sobie na tapecie w telefonie, na komputerze, na lustrze oraz wszędzie tam gdzie często spoglądasz :). Tak, by o nim pamiętać :).

Jeśli jednak z jakiś przyczyn potrzebujesz kogoś do pomocy. Kto z Tobą usiądzie, wysłucha, pomoże znaleźć, nazwać, nowe wpierające przekonanie, idealnie pasujące do Ciebie. Kogoś kto szybko i skutecznie pomoże w zmianie myślenia, to zapraszam Cię na spotkanie. Wspólnie zmienimy blokujące Cię przekonanie na to nowe WSPIERAJĄCE 🙂

https://wiolamiszczuk.pl/produkt/sesja-coachingowa-online/

Na koniec …

Życzę Ci samych wspierających własnych przekonań 🙂