Wiola Miszczuk

MASZ TALENT !

Getting your Trinity Audio player ready...

Przychodzi taki moment w życiu każdego z nas kiedy zadajemy sobie pytanie: Jakie mam talenty ? Do czego jestem stworzona/y? U jednych ten moment będzie przed wyborem studiów, u innych dużo dalej, kiedy już pracują zawodowo. Pewnego ranka budzą się z przekonaniem, że nie lubią swojej pracy i chcieliby ją zmienić, tylko nie wiedzą na jaką… ;). Bo nie do końca widzą co lubią, w czym czują się dobrze, co sprawia im przyjemność. I tu z pomocą przychodzi nam Instytut Gallupa który od ponad 50 lat bada talenty! Dzięki czemu możemy łatwo odkryć co nam wychodzi naturalnie najlepiej. Samo słowo talent kojarzymy najczęściej z jakąś zdolnością. Myślimy wtedy o śpiewaniu, malowaniu, tańcu etc., – są to tak zwane talenty jawne – te które widać czy słychać. Istnieją jeszcze talenty ukryte, które bada wspomniany wyżej Instytut, oraz talenty duchowe. W tym wpisie przyjrzymy się talentom ukrytym – Gallupa, który definiuje 

talent jako naturalny, powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania lub zachowania który możemy wykorzystać w praktyczny sposób. 

Dobra wiadomość jest taka że, każdy z nas ma talenty! Zaczęły się one kształtować już w momencie naszego pobytu w brzuchu naszej mamy, do mniej więcej szesnastego roku życia. Są to nasze połączenia neuronalne, które raczej pozostają niezmienne w większości wypadków. Znając swoje talenty i użwyając ich świadomie możemy osiągać sukcesy w każdej dziedzinie życia i budować spełnione życie. Poniżej przedstawiam nazwy talentów według Gallupa.

Polskie nazwy talentów Gallupa, CliftonStrenght

Achiever®Osiąganie®
Activator®Aktywator®
Adaptability®Elastyczność®
Analytical®Analityk®
Arranger®Organizator®
Belief®Pryncypialność®
Command®Dowodzenie®
Communication®Komunikatywność®
Competition®Rywalizacja®
Connectedness®Współzależność®
Consistency®Bezstronność®
Context®Kontekst®
Deliberative®Rozwaga®
Developer®Rozwijanie innych®
Discipline®Dyscyplina®
Empathy®Empatia®
Focus®Ukierunkowanie®
Futuristic®Wizjoner®
Harmony®Zgodność®
Ideation®Odkrywczość®
Includer®Integrator®
Individualization®Indywidualizacja®
Input®Zbieranie®
Intellection®Intelekt®
Learner®Uczenie się®
Maximizer®Maksymalista®
Positivity®Optymista®
Relator®Bliskość®
Responsibility®Odpowiedzialność®
Restorative®Naprawianie®
Self-assurance®Wiara w siebie®
Significance®Poważanie®
Strategic®Strateg®
Woo®Czar®

Cztery domeny Talentów Gallupa

Gallup grupuje talenty w trzydzieści cztery cechy talentów (wymieniłam je powyżej) i przypisuje je do czterech domen, przedstawiam je w kolejności najczęściej występujących na świecie:

  1. Budowania relacji (Relationship Building) w tej domenie znajdują się talenty które pomagają w naturalny sposób budować i podtrzymywać relacje, dzięki czemu sprawiają, że są one dobre.
  1. Wykonywania/ działania (Executing) tu znajdują się talenty, które są najbardziej pomocne i użytkowane w wykonywaniu zadań, dlatego sprawiają że projekty posuwają się do przodu.
  1. Myślenia strategicznego (Strategic Thinking) w tej grupie znajdują się talenty, które pomagają przemyśleć wszystkie za i przeciw i dzięki czemu podjąć najlepsze decyzje.
  1. Wpływu (Influencing) w tej domenie znajdują się talenty, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu swoich pomysłów i dlatego przekonują innych do działania.

Jak wykorzystać talenty Gallupa w praktyce ?

Z przeprowadzonych badań wynika, że taki sam zestaw talentów (top 5) pojawia się 1 na 33 miliony! To tylko potwierdza jak bardzo wyjątkowy jest każdy z nas :). Dlatego warto swoją wyjątkowość poznać i cieszyć się nią ! W domu z najbliższymi, oraz w pracy. Znając swoje talenty możesz dobrać ją tak, aby służyć swoimi talentami i rozwijać je, czerpiąc z tego radość i satysfakcję :). Ale uwaga, Gallup nie powie nam co mamy w życiu robić, tylko jak! Co to znaczy? Przytoczę na swoim przykładzie aby było jaśniej ;). Moje top 5 Gallupa, czyli pierwszych pięć talentów (które w zupełności wystarczą aby osiągnąć w życiu sukces) to: 

  • Bliskość, która najlepiej odnajduję się w relacji 1na1, dlatego świadomie i swobodnie buduje głębokie relacje i  przyjaźnie.
  • Intelekt- lubi ciszę, głębokie myślenie i łączenie kropek.
  • Pryncypialność, sprawia że jestem bardzo przywiązana do swoich wartości którymi kieruję się w życiu i do tego aby wszystko co robię, miało sens.
  • Empatia, w moim wydaniu dużo rozumie- procesy, zachowania, emocje- dlatego dobrze rozumiem ludzi

Odpowiedzialność która lubi odpowiadać za  siebie i moją pracę – nie zespołów.

Moim JAK, czyli formułą sukcesu jest – zobaczyć, sprawdzić, czy to co daję innym ludziom jest skuteczne. Czy ma na nich dobry wpływ, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Jeśli tak, to z chęcią się tym dzielę.

Oczywiście, każdy talent będzie miał trochę inne zabarwienie w zależności od tego w jakim zestawie talentowym się znajduję, czy jest rozwinięty czy nie, oraz czy jest odwrócony w dobrą stronę – czyli do służenia innym ludziom, bo jeśli na nas ( to znaczy że żyje w strachu, bólu), wtedy nasz potencjał może być  przyblokowany, ale o tym w innym wpisie.

Reasumując jeśli chcesz poznać siebie bardziej, głębiej, dowiedzieć się dlaczego  wykonywanie określonych czynności sprawia Ci przyjemność, twoja energia wzrasta i jesteś zadowolona/y a inne czynności wprost przeciwnie, to badanie StrengthsFinder (test Gallupa) i rozwój swoich naturalnych talentów w mocne strony, jest dla Ciebie!