Wiola Miszczuk

Dary Duchowe- Czym są i jak je rozpoznać ?

Getting your Trinity Audio player ready...

W tym wpisie postaram się przybliżyć temat darów duchowych, oraz działania ducha. W tym artykule omówimy, czym dokładnie są dary duchowe i jakie one są.

Będziemy również analizować, jakie korzyści płyną z odkrycia darów duchowych i ich rozwijania. Zobaczymy także jakie są sposoby na rozpoznanie tych darów w sobie i innych. Ponadto, omówimy także, jak dary duchowe mogą pomóc nam w znalezieniu swojego celu życiowego i realizowaniu swoich marzeń. Wszystko po to, aby:

pomóc Ci zrozumieć, jakie dary posiadasz i jak możesz je wykorzystać, aby osiągnąć sukces i spełnienie w życiu, czyli doświadczać radości.

Pisząc ten artykuł zależało mi na tym aby odczarować trochę ten temat. Zdjąć wszelkie filtry religijne, które jako społeczeństwo przez lata narzuciliśmy sobie, lub nam narzucono….

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 • Czym są dary duchowe ?
 • Jakie są dary ducha?
 • Jak w sobie rozpoznać dary duchowe?
 • Do czego potrzebne są ludziom dary duchowe?
 • Jak mieć obfitość darów ducha?
 • Jak odróżnić dary ducha od owoców ducha?

Czym są dary duchowe?

Niezwykłe prezenty…

Dary duchowe to wyjątkowe talenty, które otrzymujemy od Boga. Są to niezwykłe prezenty, które przede wszystkim mają na celu pomóc nam w naszej drodze duchowej oraz wypełnieniu naszej misji życiowej. Mogą być one związane z różnymi dziedzinami, takimi jak administracja , przywództwo, rozwijanie innych czy usługiwanie. Dary Bożego ducha przede wszystkim pozwalają nam służyć innym ludziom i wzbogacać nasze życie. Dlatego rozpoznanie tych darów i ich właściwe wykorzystanie może przynieść wiele korzyści zarówno nam samym, jak i innym ludziom, z którymi jesteśmy w kontakcie.

Na początku jednak wyjaśnijmy sobie różnicę między talentem a darem.

W języku łacińskim “talentum” był jednostką miary i wagi pieniądza- jeden talent był sporą sumą gotówki, więc idąc tym tropem, można powiedzieć, że talenty to nasze bogactwo! I mam tu na myśli przede wszystkim to wewnętrzne. Słowa Pisma Świętego przytaczają nam przypowieści o talentach. Dowiadujemy się z niej, że Ci którzy puścili swoje talenty w obrót, podwoili ich wartość, natomiast ten który nie rozwijał talentu, zakopał go, ukrył przed światem, bo tak bardzo bał się go stracić, nic nie zyskał…

Mając to na uwadze, warto zauważyć że podobnie jest z naszym talentem /talentami, kiedy zaczynamy je rozwijać, to w pewnym momencie mogą stać się duchowym darem i zaczynamy obDARzać nimi innych .

Ja w swoich darach mam między innymi: dawanie i dar mądrości , dlatego też tworzę to miejsce aby dzielić się wartościowym rozwojem, poprzez co mam nadzieję, podnoszę Cię na duchu.

Jakie są dary ducha ?

Poniżej przedstawię Ci krótką charakterystykę darów ducha świętego. W Biblii jest ich aż dwadzieścia!

Niektóre nazwy biblijne są zmienione.

ADMINISTRACJA – Osoby o tym talencie efektywnie zarządzają dostępnymi zasobami zarówno w organizacjach, jak i w życiu prywatnym.

ASYSTOWANIE -Osoby o tym talencie czują potrzebę realizowania wizji lidera wykonując różnorodne, wspierające tę wizję zadania.

DAWANIE – Osoby o tym talencie mają naturalną potrzebę dzielenie się z innymi.

USŁUGIWANIE – Osoby o tym talencie czerpią radość z usługiwania i pomagania innym. Ich świat najlepiej opisuje porządek, który sami stworzyli. Czerpią satysfakcję z działania.

UZDRAWIANIE – Osoby z tym talentem potrafią nieść ulgę i ukojenie osobom cierpiącym fizycznie, psychicznie lub emocjonalnie.

GOŚCINNOŚĆ – Osoby o tym talencie uwielbiają przyjmować i gościć innych w swoim domu.

PODNOSZENIE NA DUCHU – Osoby z tym talentem cechuje zaraźliwy entuzjazm, który w efekcie dodaje innym otuchy i bardzo pozytywnie na nich wpływa.

ROZWIJANIE INNYCH – Osoby z tym talentem czerpią przyjemność i satysfakcję z uczestniczenia w procesie rozwoju innych ludzi.

TROSKLIWOŚĆ – Osoby o tym talencie są niezwykle empatyczne i pełne współczucia. Samoistnie, w sposób naturalny wyczuwają bóle, zmartwienia, troski innych ludzi i dlatego chcą nieść im pomoc.

MĄDROŚĆ – Osoby z tym talentem cechuje głębia i umiejętność zastosowania w życiu zdobytej wiedzy.

ODCZYTUJĄCY INTENCJE – Osoby z tym talentem instynktownie wyczuwają intencje i zamiary drugiego człowieka.

WIARA – Osoby o tym talencie wierzą w to, że wszystko jest możliwe. Ich wizje inspirują innych do zmiany na lepsze.

WIEDZA – Osoby z tym talentem mają potrzebę gromadzenia wiedzy. Są introspektywne i lubią inteligentne dyskusje.

CUDA – Osoby o tym talencie nie tylko dostrzegają małe i wielkie cuda, ale pomagają też innym je zauważyć i doświadczyć.

MENTOR – Osoby o tym talencie potrafią służyć i rozwijać przyszłych lub obecnych liderów. Podświadomie przyciągają ekspertów z różnych dziedzin, którzy sięgają po jego rady.

NAUCZANIE – Osoby z tym talentem mają niesamowitą potrzebę występowania przed ludźmi oraz przekazywania wiedzy innym.

ODKRYWCA – Osoby o tym talencie są pewne siebie i śmiałe w odkrywaniu nowych horyzontów. Dla nich świat stoi otworem – chcą go odkrywać i poznawać.

POSŁANIEC – Osoby z tym talentem posiadają umiejętność przekazywania ważnych, nowych, nieoczywistych wiadomości, z którymi inni ludzie nie są jeszcze oswojeni. Posiadają one wyczucie tego, co, komu i kiedy należy powiedzieć w danej sytuacji.

PRZYWÓDZTWO – Osoby o tym talencie są naturalnymi przywódcami. Potrafią porwać innych ludzi za sobą.

SIEWCA – Osoby o tym talencie szerzą dobrą nowinę. Dzielą się z innymi ludźmi informacjami, które mogą wywrzeć pozytywny wpływ na ich życie.

Jak widzisz dary duchowe mówią wprost co masz robić 😉

Daj znać w którym się odnalazłaś/ odnalazłeś 🙂

Jeśli chcesz poznać bardziej talenty/dary duchowe, to tu możesz poczytać/posłuchać więcej https://www.taisjalaudy.org/blog/talent-duchowy-dawanie

Jak w sobie rozpoznać dary duchowe?

Często nie zdajemy sobie sprawy z posiadania tych CUDnych prezentów. Dlatego warto otworzyć oczy i uważnie słuchać, aby odkryć je w sobie. Czasami dary duchowe objawiają się nam w formie przeczucia, sennych wizji lub po prostu w odczuciach. Innym razem ukazują się w rzeczach, które wykonujemy z łatwością i bez wysiłku.

«Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu» (1 Kor 12,8-9)”.

Pierwszym krokiem do rozpoznania darów duchowych jest uważne słuchanie swojego wnętrza. Słuchanie siebie oznacza, że ​​musimy być świadomi swoich myśli, uczuć i emocji. Po to aby w ciszy usłyszeć głos Ducha i za nim pójść. Często przeciążeni codziennymi obowiązkami zapominamy o naszych potrzebach, pragnieniach i marzeniach, co może prowadzić do poczucia zagubienia i niezadowolenia z życia. Słuchanie swojego wnętrza jest procesem, który pozwala nam usłyszeć nasze wewnętrzne głosy, zrozumieć nasze potrzeby i pragnienia oraz odkryć ukryte w nas talenty i zainteresowania.

Każdy z nas ma swoją misję życiową, która jest związana z tym, co jest dla nas najważniejsze i co nas naprawdę motywuje. Dary duchowe są tymi umiejętnościami, które pozwalają nam realizować tę misję.

W związku z powyższym rozpoznanie swoich duchowych darów jest ważnym elementem wykorzystania ich mocy. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc zidentyfikować swoje unikalne zdolności:

Po pierwsze,

zwróć uwagę na to, co przychodzi Ci naturalnie: rzeczy, które wykonujesz łatwo i bez większego wysiłku, często są wskazaniem twoich duchowych darów.

Zastanów się, co przynosi Ci radość: działalności i zainteresowania, które przynoszą Ci najwięcej radości, są często wskazaniem twoich duchowych darów.

Szukaj opinii od innych: ludzie w twoim otoczeniu często widzą twoje dary bardziej wyraźnie niż ty. Poproś o opinię i słuchaj tego, co mają do powiedzenia inni.

Możesz także zrobić test na dary duchowe, the good test- https://wiolamiszczuk.pl/produkt/badanie-talentow-duchowych-the-good-test/

Po co ludziom dary duchowe otrzymane od Boga?

Każdy ma dar, aby służyć sobie nawzajem…

Najkrócej i najprościej mówiąc – jako ludzie jesteśmy jednym ciałem, jednym gatunkiem, żyjącym na jednej planecie :). Sensem całej ludzkości jest to, że każdy ma dar, aby służyć sobie nawzajem! Dar ducha przejawia się nie tylko w kościele! Mamy sobie nimi służyć nawzajem we wspólnocie człowieków ;).

Na kartach Pisma Świętego czytamy tym że wszystkie dary łaski Bożej pochodzą od jednego źródła, Ducha Świętego. Różni ludzie mają różne sposoby służenia Bogu, i sobie nawzajem. Jednak to wszystko pochodzi od jednego Boga, który działa we wszystkich.

Dlatego, każdy otrzymuje jakiś dar od Ducha dla dobra wspólnego. Darów jak już wiemy jest wiele, m. in. dar mądrości, dar wiedzy, dar wiary, dar uzdrawiania, dar czynienia cudów, dar proroctwa , dar rozpoznawania duchów, dar mówienia obcymi językami i daru tłumaczenia języków. Jednakże, to samo źródło – Duch Boży – udziela darów duchowych i rozdziela je według swojej woli.

Istnieje wiele powodów, dla których Bóg daje ludziom dary duchowe. Oto kilka z nich:

 1. Pomoc w rozwoju duchowym: Dary duchowe mogą pomóc ludziom w rozwoju duchowym i zbliżeniu się do Boga, odnalezieniu Go. W chrześcijaństwie, dary Ducha Świętego są uważane za narzędzia, które pomagają ludziom w wypełnianiu swojego celu życiowego.
 2. Wspieranie w służbie innym: Dary duchowe mogą być używane przez ludzi, aby służyć innym i pomagać im w ich potrzebach. W chrześcijaństwie dar uzdrawiania jest wykorzystywany do uzdrawiania fizycznych chorób. Dar języków może pomóc w przekazywaniu Słowa Bożego innym ludziom.
 3. Podnoszenie jakości życia: Dary duchowe pomagają ludziom w radzeniu sobie z trudnościami i wyzwaniami życiowymi. S a także niezastąpione w osiąganiu szczęścia i spełnienia w życiu.

Podsumowując, dary duchowe są to narzędzia, które pomagają ludziom w ich rozwoju duchowym, służbie innym, budowaniu dobrej jakości życia.

Jak mieć obfitość darów ducha?

Rozwijać… służyć…

To bardzo proste!

Rozwijać je 🙂

Wspomniana wyżej przypowieść o talentach kończy się słowami: “Każdemu, kto ma zostanie dodane, tak że nadmiar mieć będzie; zaś od tego, co nie ma i to co ma zostanie od niego zabrane.” Tym samym Mr. Good zachęca nas do rozwijania swoich talentów. Daje także obietnicę pomnożenia naszych talentów kiedy będziemy je rozwijać i ich używać :). A używanie naszych talentów na co dzień, to sama, czysta radość :).

Rozwijanie duchowych darów jest z pewnością procesem indywidualnym. Wymaga zaangażowania i poszukiwania wiedzy na temat duchowości. Oto kilka sposobów, które mogą Ci pomóc w rozwijaniu duchowych darów:

 1. Medytacja – regularna praktyka medytacji pomaga uspokoić umysł, wyciszyć emocje i skupić się na wewnętrznym doświadczeniu.
 2. Modlitwa – modlitwa pozwala na ugruntowanie swojego duchowego związku z Bogiem i pogłębienie wewnętrznej relacji z nim.
 3. Czytanie duchowych książek – które poruszają tematykę duchowości i rozwoju duchowego pomoże Ci w poszerzeniu swojej wiedzy, zrozumieniu własnej drogi duchowej.
 4. Znalezienie mentorów – poszukiwanie ludzi, którzy osiągnęli już pewien stopień rozwoju duchowego. Takie osoby mogą pomóc Ci w odkrywaniu i rozwijaniu swoich duchowych darów.
 5. Regularna refleksja – nad swoim postępowaniem, zachowaniami i myślami pozwala na uświadomienie sobie swoich zalet. Jest to niezbędne w procesie duchowego rozwoju.

Pamiętaj, że każda droga duchowa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Ważne jest, aby słuchać swojego wewnętrznego głosu i poszukiwać sposobów, które będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie i skuteczne.

Jeśli potrzebujesz kogoś kto będzie towarzyszył Ci w tej drodze -zapraszam https://wiolamiszczuk.pl/oferta/

Jak odróżnić dary ducha od owoców ducha?

Czym są i jak przejawiają się dary Ducha już wiesz. Teraz przypomnijmy sobie jakie są owoce Ducha:

 1. Miłość – bezinteresowna, oddana, opiekuńcza miłość do Boga i innych ludzi.
 2. Radość – wewnętrzna radość i pokój.
 3. Pokój – wewnętrzny spokój, harmonia z Bogiem i innymi ludźmi.
 4. Cierpliwość – zdolność do znoszenia trudnych sytuacji, ludzi i okoliczności.
 5. Łagodność – łaskawość, delikatność i przyjazne traktowanie innych ludzi.
 6. Dobroć – dobroć serca, szczodrość i gotowość do pomocy innym.
 7. Wierność – wierność Bogu i innym ludziom, dotrzymywanie złożonych obietnic i umów.
 8. Łagodność – zdolność do panowania nad swoimi emocjami i reakcjami w trudnych sytuacjach.
 9. Opanowanie – umiejętność kontrolowania swoich myśli, słów i działań, by były one zgodne z wolą Bożą.

Wymienione cechy nie są do końca naturalne dla człowieka. W większości objawiają się w życiu człowieka który zaczyna szukać Boga. Oczywiście, jest to również proces, droga i w miarę jej upływu doświadczamy co raz więcej smaczniejszych, słodszych owoców :).

Owoce Ducha nie są zasługą ani wynikiem wysiłku ludzkiego, ale są owocem Bożej łaski i działania Ducha Świętego w życiu człowieka. Dlatego też, człowiek nie może osiągnąć owoców Ducha poprzez swoje własne wysiłki, ale ma polegać na mocy Ducha Bożego rozwijając swoje talenty czyli Supermoce :). Rozpoznanie swoich darów i ich właściwe wykorzystanie przyczynia się do budowania Królestwa Bożego na ziemi czyli miejsca pełnego miłości :).

Kiedy zaczynamy rozwijać swoje talenty duchowe, aby stały się darami dla innych to mamy obietnicę ich pomnożenia. Kiedy doświadczamy życia darami duchowymi służąc nimi innym ludziom to rodzą się w nas właśnie wspomniane wyżej owoce ducha 🙂

Owocnego życia życzę 🙂