Wiola Miszczuk
Getting your Trinity Audio player ready...

Chcesz poznać swoją Moc ale nie jesteś pewna/pewien, jakie masz talenty? No to kochani, mam dla Was świetną propozycję – test talentów Gallupa!

Ten test to nie jest żaden szpiegowski badacz, a po prostu narzędzie, które pozwoli odkryć Wasze mocne strony i umiejętności. Dzięki niemu dowiesz się, co potrafisz najlepiej i jak wykorzystać swoje wrodzone talenty, żeby osiągnąć sukces w życiu.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Co to jest Test talentów Gallupa?

CliftonStrenghts (wcześniej StrengthsFinder), w Polsce znany jako test Gallupa jest popularnym narzędziem psychometrycznym. Autor testu Gallupa to Don Clifton – psycholog z Uniwersytetu Nebraska i Instytutu Gallupa.

Test Gallupa to jeden z najbardziej cenionych testów dotyczących talentów. To narzędzie, które pozwoli odkryć Twoje naturalne talenty i mocne strony . Dzięki niemu dowiesz się, co potrafisz najlepiej i jak wykorzystać swoje wrodzone talenty, żeby osiągnąć sukces w życiu osobistym i zawodowym.

Test Gallupa składa się z 177 par pytań opisujących konkretną sytuację. Prosi osobę o wybranie bliższej mu odpowiedzi, jak byś się zachowała w takiej sytuacji. Na podstawie udzielonych odpowiedzi , badanie Gallupa pozwala na ocenę naturalnych umiejętności interpersonalnych, przywódczych, analitycznych i efektywności osobistej. Oznacza to, że talenty Gallupa opisują jak będziesz coś robiła, a nie co możesz robić. Czyli, test nie mówi Ci, jakim zawodem powinnaś się zajmować ( jednak można tam znaleźć wskazówki do zawodów dla większości talentów). Jednak to Ty decydujesz, jak wykorzystać swoje talenty w praktyce. Test to tylko wyjście na scenę, a co zrobisz z mikrofonem, to już Twoja sprawa 🙂

Talenty i mocne strony według Instytutu Gallupa

Talent według Gallupa to naturalny, powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania lub zachowania, który może zostać zastosowany w produktywny sposób. Talent to nasz naturalny potencjał. Jeśli nasze talenty są dojrzałe ( dodamy do nich wiedzę i praktykę) to wtedy stają się naszymi mocnymi stronami. Mocna strona natomiast, to zdolność do stałego wykorzystywania określonych działań z niemal perfekcyjnym skutkiem.

Oto kilka przykładów, które mogą być dzięki badaniu Gallupa talentem:

  1. Umiejętności przywódcze: to osoby, które wykazują się silnymi umiejętnościami przywódczymi. Ich talentem może być np. zdolność do motywowania i inspirowania innych, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów w trudnych sytuacjach.
  2. Umiejętności interpersonalne: to osoby, które są skuteczne w komunikowaniu się i nawiązywaniu relacji z innymi. Ich talentem może być np. zdolność do empatii, skutecznej komunikacji i pracy w zespole.
  3. Umiejętności analityczne: to osoby, które wyróżnia cecha umiejętności analitycznych, są w stanie szybko analizować dane i sytuacje, są często uznawani za wartościowych pracowników. Ich talentem może być np. zdolność do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji opartych na danych.
  4. Efektywność osobista: to osoby, które są dobrze zorganizowane i skuteczne w zarządzaniu czasem i priorytetami. Ich talentem może być np. zdolność do planowania i organizacji pracy, a także podejmowania działań mających na celu osiągnięcie celów.

Co ważne! Kiedy działamy zgodnie z naszymi talentami doświadczamy radości, spełnienia i satysfakcji.

Dobra wiadomość jest taka że Ty także masz talenty !

Tutaj znajdziesz informację o polskich nazwach talentów Instytutu Gallupa oraz o moich talentach https://wiolamiszczuk.pl/2022/06/22/mam-talent/

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Czy warto zrobić test Gallupa?

Test Gallupa został bardzo mocno powiązany z coachingiem zawodowym, jednak ma zdecydowanie więcej zalet i zastosowań.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań brzmi jak ma się wynik testu CliftonStrengths do innych testów popularnych w świecie zawodowym i nie tylko. Odpowiadam: Otóż, test Gallupa umożliwia poznanie Twoich wrodzonych, najbardziej dla Ciebie naturalnych, dzięki czemu najprostszych (!) i jednocześnie najbardziej efektywnych oraz efektownych działań 🙂

Badanie talentów Gallupa pomaga podnieść jakość życia właściwie w każdej sferze. Najbardziej możesz wykorzystać test Gallupa kiedy:

Przy gotowości do pracy nad sobą test talentów Gallupa pozwala osiągnąć niesamowite efekty i rozwijać się zawodowo, oraz w życiu osobistym. Zgodnie z wrodzonymi, naturalnymi predyspozycjami, czując przy tym radość, satysfakcję i spełnienie 🙂

Jak zrobić test Gallupa po polsku?

Aby zrobić test Gallupa online, należy go wykupić. Strona Instytutu jest w języku angielskim, natomiast samo badanie można ustawić już na język polski. Test Gallupa wyróżnia 34 cechy i właśnie w oparciu o nie przedstawia wyniki badania.

Gallup oferuje dwie wersje testu- wspomniane 34 cechy talentów czyli pełen raport wszystkich cech występujących w kolejności, lub tak zwane Top 5, czyli Twoje pierwsze pięć najmocniejszych cech. Przy czym Gallup rekomenduje nam, aby skupić się na swoich najmocniejszych, najważniejszych talentach, czyli pierwszych. To są Twoje silne strony. Tak, tak, to jakby zestaw supermocy, którymi możesz pokierować swoje życie!

Te słabsze, z końca, najlepiej zostawić w spokoju ;).

W zależności czego aktualnie potrzebujesz możesz zdecydować się na którąś z opcji. Osobiście rekomenduję zacząć od Top 5, ponieważ odkrycie 34 cech to ogrom wiedzy i informacji do przetworzenia. W każdej chwili możesz odkryć resztę talentów.

Po wykonaniu badania jako wynik testu otrzymujesz dwa raporty z twoimi najmocniejszymi talentami. Pierwszy, to ogólny opis twoich pierwszych top 5 talentów, a drugi opis, jest już spersonalizowany – w języku angielskim. Opisuje on, jak Twoje największe talenty przejawiają się u Ciebie. Przeprowadzenie testu talentów zajmuje około 40 minut.

Jeśli chodzi o sam zakup to możesz to zrobić bezpośrednio na stronie Instytutu Gallupa, lub dokonać zakupu u trenerów rozwoju talentów Gallupa.

Możesz także kupić test Gallupa na mojej stronie https://wiolamiszczuk.pl/produkt/badanie-top-5-gallupa/ . Pomagam w całej procedurze związanej wykonaniem badania, łącznie z przygotowaniem, zanim zrobisz test. Dodatkowym bonusem jest to, że w cenie testu Gallupa otrzymujesz ode mnie aż pięćdziesiąt pomysłów na rozwój Twoich talentów :).

Jak rozwijać swoje talenty?

Jeśli chcesz poznać swoje naturalne talenty, i omówić wyniki testu Gallupa- Twój unikalny zestaw talentów to możesz umówić się według potrzeby, na 1 sesję lub cały program rozwoju. https://wiolamiszczuk.pl/produkt/sesja-coachingowa-online/

Możesz też pracować samodzielnie. Wybierz jeden z punktów do rozwoju, otrzymasz je jako bonus do badania wykupionego na mojej stronie. https://wiolamiszczuk.pl/produkt/badanie-top-5-gallupa/

Możesz także rozwijać swoje talenty na tym kursie, który jest podzielony na lekcje. Masz do niego dostęp przez rok, więc korzystasz kiedy chcesz i wracasz, do czego i kiedy potrzebujesz :). Talenty Gallupa w praktyce- odkryj swoją naturalną moc https://wiolamiszczuk.pl/produkt/odkryj-swoja-naturalna-moc/

Coaching talentów Gallupa pozwoli Ci osiągnąć najwyższą efektywność zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Wg badań Instytutu Gallupa, osoby, które wykorzystują swoje mocne strony w pracy wykazują 6 razy wyższe zaangażowanie w pracę i trzykrotnie wyższą satysfakcja z życia!

Czy talenty zmieniają się wraz z wiekiem ?

One zaczynają się tworzyć już w momencie Twojego rozwoju w brzuchu mamy :). Mniej więcej do 16 roku życia są już ukształtowane. Od tego momentu pozostają raczej niezmienne. Wyjątek stanowi jakieś ważne, znaczące wydarzenie w naszym życiu, wtedy nieznacznie mogą zmienić się w kolejności występowania. Jednak na pewno nie będzie tak, że to co było naszą słabością nagle stanie się mocną stroną ;). Dlatego test talentów Gallupa wykonuje się tylko raz w życiu.

Od jakiego wieku można robić test rozpoznawania talentów?

Tak jak pisałam wyżej, talenty są już ukształtowane mniej więcej około szesnastego roku życia. Natomiast Instytut Gallupa opracował narzędzie, które podobnie jak ClifonStrenght u dorosłych, pozwala na diagnozę potencjału u dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Pula wyników obejmuje 10 zestawów naturalnych predyspozycji. Wynik badania pokazuje te 3 spośród nich, w ramach których młode osoby mają najwyższy potencjał do rozwoju. Wtedy otrzymujemy raport z trzema wiodącymi talentami u dzieci. Jeśli chodzi o dorosłych, to nie ma ograniczeń wiekowych. Jednak im wcześniej poznasz swoje moce tym szybciej zaczniesz żyć w radości i spełnieniu 🙂

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonana, to pomyśl o tym tak: robiąc test talentów Gallupa, odkryjesz, jakie moce drzemią w Tobie i jak je wykorzystać, żeby być najlepszą i autentyczną wersją siebie. A w końcu, jak mówi klasyczne powiedzenie: „jeśli masz talent, to nim się chwal!”

Podsumowanie: korzyści testu talentów Instytutu Gallupa

  1. Poznanie swoich mocnych stron – Test Gallupa pomaga zidentyfikować Twoje najważniejsze talenty, które mogą pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu w pracy i życiu prywatnym.
  2. Zwiększenie samoświadomości – Test Gallupa może pomóc Ci lepiej zrozumieć swoje preferencje i styl pracy. Co pozwoli Ci na skuteczniejsze podejmowanie decyzji i planowanie swojej przyszłości.
  3. Poprawa relacji z innymi – Test Gallupa pomaga zrozumieć, jakie talenty i umiejętności posiadają inni ludzie. Pozwala to na lepszą komunikację i budowanie silniejszych relacji z innymi.
  4. Rozwój swojego potencjału – Korzystając z informacji uzyskanych z testu Gallupa, możesz skoncentrować się na swoich mocnych stronach i rozwijać swoje umiejętności w tych obszarach. Może pomóc Ci to w osiągnięciu sukcesu w karierze i życiu prywatnym.
  5. Polepszenie efektywności – Wiedza uzyskana z testu Gallupa może pomóc Ci w identyfikacji obszarów, w których możesz być bardziej efektywny. To może przyspieszyć Twoją pracę i zwiększyć produktywność.

Zawsze i wszystkim będę polecać test Gallupa jako źródło większej satysfakcji z szeroko rozumianego życia 🙂